Βοηθός Πιστωτικού Ελέγχου

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Στην ομάδα του kariera.gr | Hiring Solutions, αξιοποιoύμε την πλούσια γνώση μας στην στελέχωση θέσεων εργασίας που καλύπτουν όλα τα επίπεδα - μεσαίες και υψηλού επιπέδου. Κατανοούμε το ποικίλο τοπίο των επαγγελματικών ευκαιριών και προσαρμόζουμε την προσέγγισή μας για να ανταποκρίνεται στις μοναδικές σας δεξιότητες και φιλοδοξίες.

Στην ομάδα του kariera.gr | Hiring Solutions κάθε επαγγελματική σας κίνηση
είναι ένα βήμα προς την αριστεία. Επιλέξτε μας ως τον καταλύτη της επιτυχίας μας, και ας σχεδιάσουμε μαζί το μέλλον σας.

Η ομάδα του Hiring Solutions του kariera.gr αναζητά Βοηθό Πιστωτικού Ελέγχου για την Εταιρεία ΕΛΑΝΚΟ ΕΛΛΑΣ  στο Χαλάνδρι.

Η θέση αναφέρεται στον Προϊστάμενο Πιστωτικού Ελέγχου, Εισπράξεων & Οικονομικών Αναφορών.

Αρμοδιότητες:

  • Παρακολούθηση και εφαρμογή της πιστωτικής πολιτικής της εταιρίας, σε ημερήσια βάση
  • Έλεγχος και έγκριση των παραγγελιών των πελατών σε καθημερινή βάση
  • Συλλογή και αξιολόγηση πληροφοριών σχετικά με την φερεγγυότητα και πιστοληπτική ικανότητα των πελατών και εισήγηση του ύψους του πιστωτικού ορίου
  • Διαχείριση εισερχόμενων και εξερχόμενων κλήσεων πελατών για συμφωνία
  • λογαριασμού, είσπραξη υπολοίπου και διακανονισμού ληξιπρόθεσμης οφειλής.
  • Συστηματική επικοινωνία με πωλητές και Διευθυντές Πωλήσεων για οικονομικά θέματα πελατών
  • Προετοιμασία αναφορών σε σχέση με την πορεία των ανεξόφλητων / εισπράξεων
  • Παρακολούθηση, έλεγχος και καταχώρηση εισερχόμενων εμβασμάτων και
  • επιταγών
  • Παρακολούθηση και ανάλυση υπολοίπων πελατών για διασφάλιση της συνεχούς
  • ροής εισπράξεων σύμφωνα με την πολιτική της εταιρείας και της συμφωνηθείσας
  • πιστωτικής πολιτικής
  • Περιοδικός προϋπολογισμός εισπράξεων και αναφορών χρηματικών διαθεσίμων
  • Οργάνωση και διαχείριση βάσεων δεδομένων ΠΕ
  • Προετοιμασία οικονομικών αναφορών.Συμμετοχή στον έλεγχο νέων αναφορών/εργαλείων που αναπτύσσονται στο ERP της εταιρίας
  • Επικοινωνία με το νομικό τμήμα για την παρακολούθηση και είσπραξη των επισφαλών υπολοίπων

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Πτυχίο Οικονομικής κατεύθυνσης
  • Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας
  • Άριστη γνώση των εφαρμογών του Ms Office (κυρίως excel)
  • Απαραίτητη προϋπηρεσία τουλάχιστον 2 ετών σε αντίστοιχες θέσεις
  • Επίτευξη των στόχων μέσα σε προγραμματισμένους χρόνους και προθεσμίες
  • Οργανωτικές κριτικές και αναλυτικές ικανότητες, μεθοδικότητα και συνέπεια
  • Επικοινωνιακές ικανότητες και ικανότητα εργασίας μέσα σε ομάδα

Προσφέρονται:

  • Εξαιρετικό εργασιακό περιβάλλον
  • Διαρκής κατάρτιση
  • Πρόσθετη ιδιωτική ασφάλιση & συνταξιοδοτικό πρόγραμμα